Sygnaliści i zgłaszanie nieprawidłowości

Ustawa o sygnalistach

25 września 2024 r. (z wyjątkami obejmującymi kilka przepisów, które wejdą w życie 25 grudnia 2024 r.) wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów wdrażająca unijną dyrektywę 2019/1937.

Spółki i przedsiębiorcy zostali zobligowani do przygotowania i wdrożenia odpowiednich regulacji wewnętrznych (systemów whistleblowing) umożliwiających sygnalistom dokonywanie zgłoszeń naruszeń prawa na warunkach nowej ustawy.

Sygnalistą może być osoba zgłaszająca lub ujawniające publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą (w tym pracownik, współpracownik na umowie cywilnoprawnej, przedsiębiorca, stażysta, praktykant, prokurent, akcjonariusz, wspólnik).

Zgłoszenie może obejmować działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu jego obejście dotyczące obszarów wskazanych w ustawie, w tym dotyczących: korupcji, przeciwdziałania praniu pieniędzy, ochrony środowiska, bezpieczeństwa żywności, zdrowia publicznego, ochrony konsumentów, ochrony prywatności i danych osobowych, bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych.

Jakie działania należy podjąć?

Podmioty podlegające ustawie muszą wdrożyć odpowiednie regulacje:

  • ustalić odpowiednie procedury wewnętrzne zgodnie z wymogami wskazanymi w przepisach oraz uzgodnić je, zakomunikować i opublikować wewnętrznie,
  • określić i udostępnić kanały zgłoszenia,
  • wyznaczyć i upoważnić osoby do obsługi zgłoszeń,
  • prowadzić rejestr zgłoszeń,
  • zapewnić ochronę sygnalistom.

Obowiązek ten dotyczy podmiotów prawnych (w tym spółek i przedsiębiorców) spełniających jedno z poniższych kryteriów:

  • kryterium poziomu zatrudnienia: podmioty, w których co najmniej 50 osób wykonuje pracę zarobkową (do tej liczby wlicza się pracowników w przeliczeniu na pełne etaty lub osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli nie zatrudnia się do tego rodzaju pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia),
  • kryterium działalności sektorowej: podmioty wykonujące działalność w zakresie usług, produktów i rynków finansowych oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska, objętych zakresem stosowania aktów prawnych Unii Europejskiej wymienionych w części I.B i II załącznika do dyrektywy 2019/1937.

Wdrożenia należy dokonać do czasu wejścia w życie ustawy, tj. do 25 września 2024 r, a brak wdrożenia obwarowany jest odpowiedzialnością karną.

W czym możemy pomóc?

Zapewniamy klientom:

  • pomoc w zaprojektowaniu i wdrożeniu procedur zgodnych z nową ustawą,
  • kompleksowe doradztwo i obsługę w zakresie nowych obowiązków, w tym wsparcie przy przyjmowaniu i rozpatrywaniu zgłoszeń.
Skontaktuj się z nami