Zakres i cel regulacji
28 czerwca 2025 r. wejdzie w życie ustawa z 26 kwietnia 2024 r. o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze. Do tego czasu zobowiązani przedsiębiorcy muszą dostosować się do nowych regulacji.
Ustawa określa wymagania, obowiązki i nadzór w zakresie dostępności produktów i usług.
Przepisy wdrażają do polskiego porządku prawnego unijną dyrektywę 2019/882 znaną jako „European Accessibility Act” (EAA) ustanawiającą ogólne europejskie standardy dostępności.
Zgodność z wymogami dyrektywy ma umożliwić osobom z niepełnosprawnościami i innymi ograniczeniami funkcjonalnymi swobodny dostęp do nowoczesnych technologii, transportu publicznego, usług informacyjnych oraz sektora bankowego, co sprzyja budowaniu bardziej inkluzywnego i sprawiedliwego społeczeństwa.
Podmioty zobowiązane
Obowiązani do spełnienia wymagań dostępności w zakresie produktów są producenci, upoważnieni przedstawiciele, importerzy oraz dystrybutorzy, a w zakresie usług – usługodawcy.
Przepisów nie stosuje się m.in. do usług świadczonych przez mikroprzedsiębiorców.
Produkty i usługi
Przepisy dotyczą następujących produktów:
- konsumenckich systemów sprzętu komputerowego ogólnego przeznaczenia i ich systemów operacyjnych,
- terminali płatniczych i samoobsługowych przeznaczonych do oferowania lub świadczenia usług objętych ustawą,
- konsumenckich urządzeń końcowych z interaktywnymi zdolnościami obliczeniowymi wykorzystywanych do oferowania lub świadczenia usług telekomunikacyjnych i dostępu do audiowizualnych usług medialnych,
- czytników książek elektronicznych.
Ustawa ma zastosowanie do świadczonych na rzecz konsumenta usług:
- telekomunikacyjnych (z wyjątkiem usług transmisji wykorzystywanych do oferowania lub świadczenia usług komunikacji maszyna – maszyna),
- dostępu do audiowizualnych usług medialnych,
- towarzyszących usługom autobusowego i autokarowego transportu pasażerskiego, usługom wodnego transportu pasażerskiego oraz usługom lotniczego i kolejowego transportu pasażerskiego w zakresie: stron internetowych, usług oferowanych lub świadczonych za pomocą urządzeń mobilnych, w tym aplikacji mobilnych, biletów elektronicznych i usług elektronicznych systemów sprzedaży biletów, dostarczania informacji związanych z tymi usługami, w tym informacji o podróży w czasie rzeczywistym, przy czym w odniesieniu do dostarczania tych informacji za pośrednictwem ekranów informacyjnych obowiązek ten dotyczy wyłącznie interaktywnych ekranów, dostarczania informacji za pomocą przeznaczonych do tego interaktywnych terminali samoobsługowych, z wyjątkiem terminali instalowanych jako zintegrowane części pojazdów samochodowych, statków powietrznych, statków wodnych i taboru kolejowego,
- bankowości detalicznej,
- rozpowszechniania książek elektronicznych,
- handlu elektronicznego.
Telekomunikacja
W ramach usług telekomunikacyjnych należy zapewnić przekazywanie komunikacji głosowej wraz z komunikacją tekstową w czasie rzeczywistym, a w przypadku gdy dostępna jest transmisja obrazu – pełną konwersację.
Ponadto, urządzenia końcowe muszą być projektowane tak, by były intuicyjne i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a operatorzy telekomunikacyjni mają również obowiązek informowania klientów o dostępnych funkcjach wspierających oraz o dostępności usług w sposób jasny i zrozumiały dla wszystkich użytkowników.
Wymagania dostępności
Ustawa szczegółowo określa wymagania dostępności w zakresie produktów i usług, warunki zapewnienia spełnienia tych wymagań oraz obowiązki dla podmiotów gospodarczych.
W ramach obowiązków ustawa zobowiązuje m.in. do zapewnienia informacji za pomocą więcej niż jednego kanału sensorycznego, w sposób zapewniający ich zrozumiałość, za pomocą czcionki o odpowiednim rozmiarze i kroju, z uwzględnieniem przewidywalnych warunków użytkowania oraz z zastosowaniem wystarczającego kontrastu i odstępów między literami, wierszami i akapitami oraz z alternatywną prezentacją treści nietekstowych.
Informacje w postaci elektronicznej powinny być udzielane w sposób zapewniający postrzegalność, funkcjonalność, zrozumiałość i kompatybilność – dotyczy to także jednolitości stron internetowych i aplikacji mobilnych.
Sankcje za brak wdrożenia
Przedsiębiorcy, którzy nie dostosują swoich produktów lub usług do określonych wymagań dostępności, mogą zostać ukarani karą pieniężną.
Wysokość kary może wynosić do 10% obrotu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary.
W czym możemy pomóc
Oferujemy kompleksowe doradztwo w zakresie wdrażania nowych regulacji.
Zapewniamy wsparcie prawne dla przedsiębiorców zobowiązanych do dostosowania swojej oferty do wymogów dostępności obejmujące analizę zgodności z przepisami, opracowanie niezbędnych procedur oraz wsparcie w komunikacji z klientami zgodnie z nowymi standardami języka i formy komunikacji.
Pomagamy skutecznie przygotować się na zmiany i uniknąć potencjalnych kar finansowych za niedostosowanie działalności do nowych wymogów.