Kompleksowe wsparcie
Nasza specjalizacja obejmuje windykację należności. Posiadamy szerokie doświadczenie w obsłudze portfeli wierzytelności o różnych wartościach należących do firm i instytucji z różnych sektorów i branż, w tym banków, spółek motoryzacyjnych i ubezpieczeniowych.
Zajmujemy się odzyskiwaniem należności różnego rodzaju i kwalifikujących się do różnych trybów postępowania sądowego, zarówno długów o dużej, jak i niskiej wartości.
Reprezentujemy na każdym etapie: zarówno w fazie postępowania polubownego (przedsądowego) i negocjacji z dłużnikiem, w fazie postępowania sądowego, jak i na etapie postępowania egzekucyjnego.
Prewencja i monitoring płatności
Celem etapu prewencyjnego jest zmniejszenie należności przeterminowanych i poprawa bieżącego bilansu finansowego Państwa firmy.
Pieczęć/informacja prewencyjna
Umieszczenie informacji na fakturach i innych dokumentach dotyczących płatności informacji o współpracy windykacyjnej z naszą Kancelarią.
Pieczęć ostrzega o konsekwencjach braku zapłaty, w tym o wystąpieniu – w przypadku braku zapłaty w terminie – na drogę powództwa sądowego, a w konsekwencji, po uzyskaniu tytułu wykonawczego, na drogę postępowania egzekucyjnego. Pieczęć prewencyjna działa mobilizująco na kontrahentów i zwiększa ilość terminowo uregulowanych należności.
Badanie reputacji i sytuacji finansowej
Weryfikacja wypłacalności partnera biznesowego, analiza dokumentów spółki, powiązań kapitałowych oraz sprawdzenie rejestrów dłużników i weryfikacja, czy nie są prowadzone postępowania upadłościowe.
Monitoring płatności
Przypomnienie telefoniczne lub mailowe o nieuregulowanych należnościach, dotyczy głównie masowych należności i krótkiego terminu zaległości.
Etap przedsądowy
Na etapie postępowania przedsądowego Kancelaria podejmuje działania zmierzające do zaspokojenia należności rozpoczynając proces od czynności, które powinny generować możliwie najniższe koszty.
W pierwszej kolejności podejmiemy próbę wynegocjowania dobrowolnych warunków spłaty z możliwością zawarcia nowego harmonogramu spłat lub – stosownie do Państwa instrukcji – zawarcia ugody.
Na tym etapie nasze działania sprowadzają się do podjęcia rozmów i negocjacji z dłużnikiem przy wykorzystaniu zawodowego przygotowania do wykonywania takich czynności.
Wiadomo powszechnie, że kontakt dłużnika z profesjonalnym reprezentantem wierzyciela uświadamia dłużnikowi w sposób niepozostawiający wątpliwości, że czas pracuje wyłącznie przeciwko niemu.
Ryzyko dalszych kosztów, nieuchronność postępowania przed sądem, perspektywa wszczęcia egzekucji oraz innych związanych z tym niedogodności powoduje często zmianę zachowania osób zobowiązanych – pomaga temu, nasze wolne od emocji, profesjonalne i rzeczowe nastawienie do dłużnika oraz umiejętne prowadzenie rozmów i negocjacji.
W razie braku po stronie dłużnika woli racjonalnego postępowania i chęci spłaty, etap ten kończy się wysłaniem oficjalnego, pisemnego wezwania do zapłaty i przystąpieniem do kompletowania dokumentacji do wszczęcia postępowania sądowego.
Etap sądowy
Kolejnym etapem będzie wybór spraw kwalifikujących się do prowadzenia postępowań sądowych.
Po otrzymania przez Kancelarię niezbędnych dokumentów, zostaną złożone pozwy do sądu.
Wniesienie sprawy nastąpi we właściwym dla danej sprawy trybie (postępowanie nakazowe, upominawcze, uproszczone).
Etap ten zakończy się wydaniem prawomocnego orzeczenia, opatrzonego następnie klauzulą wykonalności.
Prawnicy Kancelarii reprezentować będą Klienta na każdym etapie postępowania (zarzuty, sprzeciw, apelacja, kasacja).
Brak zadośćuczynienia roszczeniu Klienta w trakcie postępowania przed sądem oraz po zakończeniu tego etapu spowoduje wszczęcie egzekucji.
Etap egzekucyjny
Brak woli spełnienia świadczenia spowoduje, że Kancelaria po otrzymaniu prawomocnego orzeczenia opatrzonego klauzulą wykonalności, bez zbędnej zwłoki kierować będzie sprawy do komorników składając wnioski o wszczęcie egzekucji.
Jesteśmy przygotowani do prowadzenia egzekucji we wszystkich formach prawem przewidzianych, wykonując jednocześnie pełen zakres zastępstwa procesowego w postępowaniu egzekucyjnym.
Na tym etapie, jak również w fazach poprzedzających, czynione będą zabiegi w celu polubownego rozwiązania problemu zadłużenia.
Egzekucja, w zależności od okoliczności lub woli Klienta, może poza wyegzekwowaniem należności zostać zakończona, poprzez wydanie postanowienia w trybie art. 824 § 1 pkt. 3 k.p.c. (tzw. postanowienie o nieściągalności), poprzedzonym np. wyjawieniem majątku. Tytuł egzekucyjny zachowuje ważność przez 10 lat i działania mogą być wielokrotnie wznawiane wedle woli Klienta, np. w przypadku ustalenia posiadania przez dłużnika majątku, lub wierzytelność można sprzedać innemu podmiotowi.
Działania mogą być kontynuowane także w przypadku ogłoszenia upadłości dłużnika i umorzenia egzekucji, w toku postępowania upadłościowego, również w tym postępowaniu Klient może być reprezentowany przez Kancelarię. W postępowaniu upadłościowym i naprawczym Kancelaria może występować jako inicjator tego postępowania (wniosek o ogłoszenie upadłości) jak też jako uczestnik postępowania niebędący wnioskodawcą. W szczególności, w przypadku ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu, Kancelaria może, poza reprezentowaniem Klienta w sądzie podejmować negocjacje z dłużnikiem na temat proponowanych warunków układu. Doświadczenie pracowników Kancelarii w zakresie restrukturyzacji długów o charakterze korporacyjnym, w szczególności ich aspektów ekonomicznych i prawno-podatkowych, pozwala na podejmowanie rozmów i działań wykraczających poza zakres obsługi prawnej.