Trybunał o nazwach handlowych produktów wegetariańskich i wegańskich

Wyroby wyłącznie roślinnego pochodzenia nie mogą być wprowadzane do obrotu pod nazwami zastrzeżonymi przez prawo UE dla produktów pochodzenia zwierzęcego.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał orzeczenie w trybie pytania prejudycjalnego zadanego przez niemiecki sąd. Sprawa dotyczyła produktów wegetariańskich i wegańskich, które w swojej nazwie zawierały słowa takie jak: „masło”, „ser”, „jogurt”, „śmietana”, a także występowały w połączeniu z innymi pojęciami odsyłającymi do roślinnego pochodzenia danego produktu.

TSUE wskazał, że w celach reklamy lub sprzedaży przepisy UE zastrzegają (za wyjątkiem wyraźnie wymienionych w przepisach przypadków) stosowanie nazwy „mleko” wyłącznie dla mleka pochodzenia zwierzęcego, a „śmietana”, „bita śmietana”, „masło” itp. wyłącznie dla przetworów mlecznych (tj. pochodzących z mleka). Dodatkowe określenia do nazwy wskazujące roślinne pochodzenie danego produktu nie mają wpływu na ten zakaz.

Warto wspomnieć, że do sądu krajowego należy ostateczne rozstrzygnięcie sprawy, który jest związany orzeczeniem wydanym przez TSUE.

(dm)

Źródło: komunikat prasowy TSUE nr 63/17.