Swobodny przepływ danych w UE

28 maja 2019 r. wchodzi w życie rozporządzenie europejskie w sprawie ram swobodnego przepływu danych nieosobowych w Unii Europejskiej, które ma ułatwić przetwarzanie danych oraz przyczynić się do rozwoju gospodarki opartej na danych.

Rozporządzenie ma zastosowanie do danych innych niż dane osobowe.

Lokalizacja danych lub innego rodzaju przetwarzanie na terytorium UE nie może być ograniczone do terytorium danego państwa członkowskiego, a przechowywanie lub innego rodzaju przetwarzanie danych w innym państwie UE nie może być ograniczone ani zakazane (chyba, że jest to uzasadnione względami bezpieczeństwa publicznego).

W ciągu 12 miesięcy państwa członkowskie mają obowiązek znieść wszystkie przepisy utrudniające przepływ danych nieosobowych w UE. Muszą uchylić wszystkie przepisy, która narzucają lokalizację przechowywania lub innego rodzaju przetwarzania danych na terytorium danego państwa członkowskiego lub utrudniają przechowywanie lub innego rodzaju przetwarzanie danych w innym państwie członkowskim.

Jeżeli masz pytanie do autora artykułu lub szukasz wsparcia prawnego w zakresie opisywanych zagadnień, jesteśmy do dyspozycji. →

Podstawa prawna: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ram swobodnego przepływu danych nieosobowych w Unii Europejskiej (Dz.U.UE.L.2018.303.59).